Popis zboží
Odsavač par musíte instalovat do určité bezpečnostní vzdálenosti nad varnou desku nacházející se pod odsavačem. Při nedodržení této podmínky může dojít k poškození odsavače a k nesprávné funkci odsávání. Pro elektrické i plynové varné desky je Výkon odsavače par závisí na velikosti místnosti, kde je umístěn. Při určování objemu (podlahová plocha krát výška místnosti) se doporučuje neodečítat objem nábytku a předmětů, které se v místnosti nacházejí. Tato hodnota slouží jako bezpečnostní parametr a představuje rezervu. Ze zkušeností víme, že dostačující je šestinásobná hodinová výměna vzduchu a maximální, při které nevzniká průvan, je dvanáctinásobná hodinová výměna vzduchu. Výkon odsavače par se jednoduše vypočítá jako součin objemu místnosti a koeficientu výměny vzduchu.
Příklad: místnost má rozměry 4 x 3 m, výška 2,6 m
minimální výkon = 4 x 3 x 2,6 x 6 = 187,2 m3
maximální výkon = 4 x 3 x 2,6 x 12 = 374,4 m3
Odsavač par zapínejte 5 minut před vlastním vařením, aby se v místnosti vyrovnaly tlaky vzduchu a odsavač tak mohl plnit svou funkci a vypínejte 10 až 15 minut po skončení vaření aby se vzduch v místnosti dostatečně vyčistil. Volte raději odsavač s vyšším výkonem, protože při provozu může pracovat na nižší rychlost a tím omezíte hlučnost ventilátoru. To platí především pro recirkulaci (provoz s pachovým filtrem), kdy dochází ke snížení výkonu odsavače průchodem vzduchu přes filtr.
Pro správnou funkci odsávání se doporučuje do místnosti přivádět sekundární vzduch, aby vzniklo rovnoměrné proudění vzduchu a nedocházelo k úbytku vzduchu v místnosti. To je možné zajistit například ventilací okna.
doporučená minimální vzdálenost odsavače od desky 65 cm. Pokyny pro správnou instalaci naleznete v návodu.
Provoz s cirkulací vzduchu
Pokud není ze stavebních důvodů možný provoz s odvětráním, můžete takřka všechny odsavače par použít v provozu s cirkulací vzduchu. I při tomto druhu provozu je vzduch čištěn tukovým filtrem. Před navrácením tohoto vzduchu zpět do místnosti navíc odstraňuje aktivní uhlíkový filtr pachové částečky v něm obsažené. Výhody: jednoduchá instalace a žádné tepelné ztráty v zimním ani letním období. Nevýhody: výměna uhlíkového filtru (1x ročně) = dodatečné finanční náklady, vyšší hlučnost, nižší výkon odsavače.
Provoz s odvětráním
Při provozu s odvětráním je vzduch čištěný kovovým tukovým filtrem odváděn do volného prostoru. Vznikající podtlak v místnosti umožňuje proudění čerstvého vzduchu otevřenými okny a sousedícími místnostmi zpět do místnosti s odsavačem par. Výhody: efektivnější čištění vzduchu. Nevýhody: tepelné ztráty v zimním období a náročnější instalace
Kovový tukový filtr
Umožňuje pohodlné čištění v myčce nádobí.
Využití: Tento filtr lze používat trvale - stačí ho ručně vyčistit, nebo umýt v myčce nádobí a znovu ho nasadit. Čas namáhavého nasazování textilních tukových filtrů je dávno pryč.
Zdůvodnění: Na rozdíl od textilních tukových filtrů lze kovový tukový filtr po dosažení kapacity nasycení jednoduše vyčistit a zase dále používat.