Podle zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech platného od 13.8.2005, platí že do ceny nového spotřebiče se započítává tzv. recyklační poplatek. Tento poplůatek se liší podle sortimentu a je následující:

Poplatek DOMÁCÍ ELEKTROSPOTŘEBIČE
217,- Kč Chlazení (velké chladicí zařízení, chladničky, kombinace chladničky a mrazničky, mrazničky, ostatní velká zařízení používaná pro chlazení, uchovávání a skladování potravin)
66,- Kč Velké domácí spotřebiče (pračky, sušičky, myčky nádobí, pečící zařízení, elektrické sporáky, ostatní velká zařízení používaná k vaření a jinému zpracování potravin, ostatní velké domácí spotřebiče v jiné podskupině neuvedené)
12,- Kč Vysavače (vysavače, čistící stroje na koberce, ostatní zařízení pro čištění), varná deska, mikrovlnná trouba, odsavač, topení apod.
3,- Kč Malé domácí spotřebiče (žehličky a jiné spotřebiče používané k žehlení, mandlování a další péči o oděvy, topinkovače, fritovací hrnce, mlýnky, kávovary a zařízení pro otevírání nebo uzavírání nádob nebo obalů, elektrické nože, spotřebiče pro stříhání vlasů, sušení vlasů, čištění zubů, holení, masáže nebo jinou péči o tělo, hodiny, budíky a zařízení pro účely měření, indikace nebo registrace času, váhy, elektrické ventilátory malé)

Poplatek SPOTŘEBNÍ ELEKTRONIKA
202,- Kč Televize s úhlopříčkou nad 21" (od 55 cm)
100,- Kč Domácí kina (DVD mechanika, tuner a zesilovač vše integrované v jeden celek + sada reproduktorů, bez TV)
61,- Kč Televize do úhlopříčky 21" (do 55 cm včetně), DVD, video přehrávače a rekordéry, mikro/mini/midi věže, hifi komponenty (zesilovače, receivery, tunery), SAT a DVBT přijímače, dataprojektory, elektrické a elektronické hudební nástroje
30,- Kč Videokamery, navigační systémy, GPS, přenosné radiomagnetofony
6,- Kč Discmany, walkmany, MP3 přehrávače, jiné osobní přehrávače, digitální fotoaparáty, radiobudíky, baby sittery (el. chůvy), sady autoreproduktorů
3,- Kč Analogové fotoaparáty, sluchátka, dálkové ovladače, mikrofony, komponenty zabezpečovacích systémů (čidla, ústředny apod.)

Poplatek IT TECHNIKA A TELEKOMUNIKACE
202,- Kč Monitory s úhlopříčkou nad 21?, tiskárny nebo kopírky nebo skenery nebo multifunkční zařízení o hmotnosti nad 50 kg, servery nebo mainframy nebo jiné počítače nad 50 kg
100,- Kč Tiskárny nebo kopírky nebo skenery nebo multifunkční zařízení do hmotnosti od 20 do 50 kg
61,- Kč Monitory do úhlopříčky 21?, notebooky, laptopy, tiskárny nebo kopírky nebo skenery nebo multifunkční zařízení do hmotnosti 20 kg, elektrické psací stroje, telefonní ústředny
30,- Kč PC základní jednotky (vč. barebones), faxy, dálnopisy
6,- Kč Klávesnice, elektronické diáře, telefonní záznamníky
3,- Kč Mobilní telefony a příslušenství, telefonní přístroje, bezdrátové telefony, vysílačky, kapesní a stolní kalkulačky, myši, PC komponenty (hardisky, optické mechaniky, disketové jednotky, základní desky, grafické karty, procesory, paměti, modemy, faxmodemy, řadiče, síťové prvky apod.)